
#17. Krajobraz po powodzi
We wrześniu 2024 roku Dolny Śląsk zmagał się z jedną z najpoważniejszych powodzi ostatnich dekad. Choć dziś wody już opadły, a wiosna przywraca zieleni życie, skutki tego ekstremalnego zjawiska wciąż są odczuwalne – zarówno fizycznie, jak i społecznie.

#16. Geologia Dolnego Śląska
Dolny Śląsk jest niezwykły nie tylko z turystycznego punktu widzenia. Jego unikalność, co przekłada się też na turystyczną atrakcyjność, widoczna jest też, jeśli spojrzymy na niego przez geologiczny czy geograficzny pryzmat. Dlaczego Sudety są niezwykłe? Czy Dolny Śląsk to region kruszców? Co tkwi i co wyczytać można z dolnośląskiej ziem? Jak daleko jest z Dolnego Śląska w kosmos?

#15. Gerhart Hauptmann
Gerhart Hauptmann to postać niezwykła. Wybitny dramaturg i powieściopisarz. Laureat nagrody Nobla w 1912, którego życie ściśle związane było z naszym pięknym regionem.

#14. Zamek Czocha
Zamek Czocha - dolnośląski Hogwart, obiekt nierozwiązanych zagadek, tajemnic, tajnych przejść. Jedna z piękniejszych tego typu budowli w całym regionie, architektoniczna i historyczna Perełka.

#13. Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia w Złotym Stoku to miejsce wyjątkowe, z którym wiążą się pasjonujące historie i niezwykłe postaci.

#12. Pałac w Targoszynie
Pałac w Targoszynie, dzięki swoim gospodarzom i ludziom dobrej woli, walczy o przetrwanie. Jest szansa, że już w najbliższej przyszłości, tej wyjątkowej urody obiekt odzyska dawną świetność.

#11. Góry i Pogórze Kaczawskie
Mknąc autostradą A4 po Dolnym Śląsku przy dobrej pogodzie możemy podziwiać piękne widoki, których kulminację stanowi rzecz jasna królowa regionu - Śnieżka. Jednak przejeżdżając gdzieś na wysokości Legnicy czy Jawora jeszcze przed pasmem Karkonoszy piękną panoramę uzupełnia znacznie niższe, jednak niezwykle piękne i cenne przyrodniczo pasmo Gór Kaczawskich, które wraz z Pogórzem o tej samej nazwie tworzy krainę rodem z bajki.

#10. 90 lat schroniska Andrzejówka
Góry na Dolnym Śląsku są wyjątkowe - piękne, zróżnicowane, wciąż w wielu miejscach dzikie, rzadko odwiedzane. Ich przemierzanie i poznawanie ułatwiają schroniska, których historia na tych ziemiach sięga nawet wieku XVII.

#9. Woda. Odra. Hydropolis
Gościem kolejnego odcinka podcastu jest Tomasz Czerski, geograf z Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, z którym porozmawiam o wodzie w lokalny, szerszym i ekologicznym kontekście.