W sobotę, 8 czerwca otwarcie Bastionu Sakwowego
W pierwszą sobotę czerwca, punktualnie o godzinie 10:00 nastąpi oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego, który po wielu latach wraca do czasów dawnej świetności. Zabawa potrwa tego dnia do 15.00. Będzie muzyka w plenerze, historyczne opowieści, atrakcje dla dzieci i wybijanie okolicznościowych monet.
Bastion Sakwowy we Wrocławiu po renowacji (fot. materiały prasowe Urzędu Miasta Wrocławia)
Wzgórze znów stanie się otwartą przestrzenią publiczną, którą każdy będzie mógł odwiedzić. Co ważne, będzie to przestrzeń monitorowana i chroniona przez 24 godziny na dobę, jednak otwarta tak jak miejski park czy deptak.
Jakie atrakcje czekają tego dnia na mieszkańców?
Zagra kwartet saksofonowy w asyście cajonu (instrumentu perkusyjnego przypominającego skrzynkę) – zespół „Echo Wrocławia” umili wszystkim czas lekkimi i niebanalnymi rytmami.
Przewodnicy opowiedzą o historii i ciekawostkach związanych z Bastionem Sakwowym.
Skanując kod QR, będzie można samodzielnie poznać historię tego miejsca przy pomocy smartfonu.
Szyku zada grupa przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku. Będą ubrani tak, jak noszono się w czasach największej (dotychczas!) świetności tego obiektu.
Będzie można zrobić sobie zdjęcie w pamiątkowej ramce.
Na najmłodszych czekają quizy i rysowanki.
Pierwszy tysiąc chętnych będzie mogło wrócić do domu z wybitą na tę okazję okolicznościową monetą.
W sobotę udział w uroczystościach otwarcia Bastionu Sakwowego weźmie udział także firma Freeride. Będzie ona operatorem kawiarni pod kolumnadą oraz restauracji w pawilonie perystylowym, dostępnej z poziomu ulicy Piotra Skargi. Ten pierwszy punkt uruchomi prawdopodobnie w lipcu. Restaurację – jesienią.
Co i kiedy jeszcze będzie odnawiane?
- Wrocław powinien pójść za ciosem. Zamierzamy jeszcze w czerwcu ogłosić przetarg na drugi etap rewitalizacji. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety – deklaruje prezydent Jacek Sutryk.
To nie koniec zmian, do których ma dojść w najbliższych miesiącach i latach. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje projekt remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej i małej architektury (rewitalizacja miałaby objąć źródełko Freytaga). ZZM zakończy projektowanie prawdopodobnie do końca roku. Przy realizacji tego „zielonego” programu dla okolic wzgórza, Miasto zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Poprawiona ma być także dostępność obiektu. Na Bastion będzie można łatwiej dostać się od strony Parku Staromiejskiego po przeciwnej stronie ul. Piotra Skargi: ZDiUM przygotuje w tym miejscu nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów z sygnalizacją świetlną. Zniknie zatoka dla autobusów po wschodniej stronie ul. Piotra Skargi. Ten projekt ma być gotowy jesienią. Realizacja w przyszłym roku. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony wlotu w Podwale ul. Komuny Paryskiej.
Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie (choć obserwacji gwiazd na pewno tam nie będzie, nocne niebo nad Wrocławiem nie jest już tak ciemne, jak kilkadziesiąt lat temu). W ramach trzeciego etapu Miasto zajmie się też kazamatami w północnym stoku wzgórza.
Redakcja
na podstawie materiałów prasowych UM Wrocław